Umów wizytę

Agnieszka Mrówczyńska

Medycyna Chińska

 

Jako terapeuta medycyny chińskiej proponuje holistyczne podejście do pacjenta.
Czym się karmisz? To moje ulubione pytanie, które można dwojako rozumieć. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się co jemy na co dzień. Czy to, co spożywamy odżywia nasze ciało, nasze narządy wewnętrzne, sprawia, że czujemy się dobrze? I czy to, co myślimy, że jest zdrowe w rzeczywistości takim jest dla nas? To, że jakiś pokarm służy komuś bliskiemu nie oznacza, że będzie też służył nam.
Dlatego tak ważne jest aby znać swoje predyspozycje i wiedzieć co jest dobre dla mnie. Tu z pomocą przychodzę jako dietetyk, holistycznie podchodząc do pacjenta, ucząc całkiem nowego spojrzenia na jedzenie – jako na pokarm, który ma nas odżywiać i wzmacniać.
Z pomocą we wzmacnianiu organizmu i jego harmonizowaniu przychodzą również zioła. „Czyńcie ziemię sobie poddaną” (Rdz, 1:28) – Stwórca dał nam wszystko, co potrzebne aby zachować zdrowie. Trzeba tylko wiedzieć co, jak i kiedy użyć.
I drugie, co przychodzi do głowy chcąc odpowiedzieć na pytanie, jest wymiar psychiczny – nasze myśli, emocje. Czym się karmimy? Miłością czy nienawiścią? Jakie emocje są w nas żywe? Spokój czy gniew albo żal? W medycynie chińskiej spośród czynników chorobotwórczych poza niewłaściwą higieną życia ( złe odżywianie się, za mało snu ) wyróżniono 5 toksycznych emocji, które zakłócają równowagę funkcjonowania całego ciała przyczyniając się do chorób. Tu z pomocą przychodzi Chiński masaż leczniczy Tui Na, a czym jest masaż TUI NA?
Masaż TUI NA jest masażem leczniczym wywodzącym się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. TUI oznacza przesuwać, pchać natomiast NA oznacza chwytać, porwać. Lecznicze działanie masażu polega na harmonizowaniu funkcjonowania organizmu. Podczas masażu terapeuta skupia się na miejscach, w których wyczuwalne są napięcia i zastoje, rozmasowując je w zdecydowany sposób (jedną z technik jest np. używanie łokcia, jak na malowidle poniżej). Stres, emocje sprawiają, że nawet nieświadomie spinamy tkanki zaburzając tym samym przepływ energii w organizmie, co skutkować może różnymi dolegliwościami m.in. bólowymi – np. bólami głowy, mięśni czy mniej specyficznymi objawami – jak np. wysypką czy uderzeniami gorąca, a dalej stanami zapalnymi organizmu (stany zapalne tkanek – m.in. skóry, jelit, tarczycy, stawów, a nawet degeneracja narządów i kości, tak często mające w nazwie „autoimmunologiczne ”…).
W Medycynie Chińskiej istnieje twierdzenie, że Zastój Qi jest matką wszystkich chorób, co jest zgodne ze znanym nam wszystkim faktem, że stres przyczynia się do wielu chorób.
Podczas masażu Tui Na używa się również technik dodatkowych, takich jak stawianie baniek i masaż bańkami oraz moksowanie.
Terapia bańkami dla wielu osób może by znana i kojarzyć się z leczeniem przeziębienia. W medycynie chińskiej przeziębienie traktowane jest jako czynnik zewnętrzny, który wniknął do ciała blokując jego funkcjonowanie, a strategią jego leczenia jest otworzenie powierzchni ciała (porów skóry) aby wydalić patogen. Analogicznie bańki będą pomocne również w leczeniu „zablokowania” wynikającego z przyczyn wewnętrznych – emocji czy stresu działając rozluźniająco i odprężająco.
Natomiast moksoterapia czy inaczej moksa to ogrzewanie punktów ciała ziołem – bylicą, które uformowane jest w formie cygara lub stożków i przykładane w miejsca, w których odczuwany jest chłód lub gdzie mają działać stymulująco – np. na cyrkulacje płynów, trawienie czy odporność.
Choć masaż TUI NA jest o wiele mniej rozpowszechniony niż akupunktura to stanowi jeden z filarów TMC (dietetyka, ziołolecznictwo, akupunktura i masaż tui na / qi gong). Obok akupunktury znanym pojęciem jest też akupresura, czyli uciskanie określonych punktów na meridianach. Uciskanie, rozmasowywanie punktów, w których są napięcia czy też stawianie na nich baniek są właśnie technikami masażu TUI NA, stąd też można powiedzieć, że akupresura to jeden z elementów masażu.
Dlatego też jako terapeuta praktykujący leczenie dietą i ziołami cieszę się, że mogę wspomóc terapię o kolejny filar TMC, aby jak najlepiej pomóc pacjentowi.

Umów się na wizytę
+48 603 052 407
kontakt@odzywianienaturalne.pl