AKUPUNKTURA
DZIAŁANIE
Akupunktura wpływają regulująco na działanie organizmu, z punktu widzenia medycyny chińskiej usuwamy nadmiary i wzmacniamy niedobory, dzięki temu pomagamy ciału przywrócić działanie mechanizmów autonaprawczych.
Medycyna chińska postrzega człowieka jako całość – biorąc pod uwagę zarówno aspekt fizyczny jak i psycho emocjonalny, dlatego działa nie tylko na problemy bólowe, fizyczne (np. migrena, biegunka), ale i przywraca równowagę psychiczną, polepszając samopoczucie, integrację emocji.
ZABIEG
Zabieg akupunktury polega na wbiciu sterylnych, jednorazowych igieł akupunkturowych (o średnicy 0,16 – 0,30 cm w zależności od miejsca ) w tzw. punkty akupunkturowe (jest ich 365 i zlokalizowane są na całym ciele)
Podczas jednego zabiegu zazwyczaj używam kilku igieł, stymulując kilka punktów.
Zabieg jest prawie bezbolesny, u dorosłego trwa około 20 minut, u dzieci zazwyczaj 1-5 minut, w zależności od wieku.
TERAPIA
Już jeden zabieg Akupunktury przynosi korzyści w samopoczuciu i wspiera funkcje organizmu, jednak terapia składająca się z kilku – kilkunastu zabiegów przynosi efekt synergiczny.
Uważam, że najlepsze efekty przynosi seria 6-10 wizyt / zabiegów, wykonywanych co 1-2 tygodnie (nie rzadziej niż raz w miesiącu), jednak czasem dla zmiany samopoczucia wystarczy już przysłowiowa „jedna igła”. Ostatecznie jednak optymalna liczba zabiegów zależy od stanu i sytuacji konkretnej osoby – im poważniejszy problem zdrowotny – tym dłuższa będzie terapia (w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że na każdy rok trwania choroby potzrebny jest przynajmniej miesiąc terapii).
SAMOPOCZUCIE PODCZAS I PO ZABIEGU
Po akupunkturze można czuć się inaczej – bowiem w ciele zachodzi zmiana. Jeśli powodem wizyty jest napięcie i stres – można poczuć odprężenie, a nawet senność, jeśli powodem wizyty są problemy z trawieniem tj. zaparcie – po zabiegu może nastąpić nasilenie w wypróżnianiu / oczyszczaniu lub odwrotnie – zmniejszenie ich częstotliwości, jeśli problemem są biegunki. Tzw. skutków akupunktury nie da się jednoznacznie sklasyfikować, bowiem to organizm wybiera drogę najlepszego dla siebie działania, w celu przywrócenia stanu fizjologii jaką jest zdrowie.
Ja podczas każdego zabiegu staram się informować nad jakim obszarem zdrowia pracuję akupunkturą i jakich można się spodziewać skutków ubocznych lub ich braku.
BEZPIECZEŃSTWO
(za evidencedbasedacupuncture.org)
W 2006 opublikowano analizę bezpieczeństwa akupunktury autorstwa brytyjskiego badacza, Adriana White’a.
(źródło: https://journals.sagepub.com/home/aim)
W swoim artykule A.White opisuje również wyniki innych prac opisujących bezpieczeństwo akupunktury. W sumarycznej tabeli analizuje poważne działania niepożądane. Na 4 441 103 zabiegi zgłoszono 11 (słownie jedenaście!) poważnych zdarzeń niepożądanych.
Wśród nich najczęściej występującym była odma opłucnowa (7 / 4 441 103 zabiegi) i złamanie igły w ciele pacjenta (2 / 4 441 103 zabiegi). Te liczby czynią z akupunktury najbezpieczniejszą interwencję zabiegową znaną współczesnej medycynie.
Jeśli przedstawiony profil bezpieczeństwa porówna się na przykład z poważnymi działaniami ubocznymi niesterydowych leków przeciwzapalnych i ilością zgonów z nimi związanych, bezpieczeństwo akupunktury staje się tym bardziej zadziwiające. Pod jednym wszakże warunkiem: akupunktura musi być wykonywana przez wykwalifikowanych specjalistów, posługujących się diagnozą opartą na medycynie chińskiej.
DZIAŁANIE WG WHO
KATEGORIA 1
Do pierwszej kategorii schorzeń i dolegliwości zakwalifikowane te z nich, których skuteczność leczenia za pomocą akupunktury została potwierdzona przez badania naukowe prowadzone pod egidą WHO. Do tej kategorii należą:
Alergiczny nieżyt nosa (w tym katar sienny)
Ból kolana
Ból pooperacyjny
Ból szyi
Ból twarzy (w tym zaburzenia czaszkowo-żuchwowe)
Ból w stomatologii (w tym ból zębów i dysfunkcja skroniowo-żuchwowa)
Bóle krzyża
Bóle menstruacyjne
Bół głowy
Depresja (w tym nerwica depresyjna i depresja poudarowa)
Epigastralgia, ostra (wrzód trawienny, ostre i przewlekłe zapalenie żołądka i gastrospasm),
Indukcja porodu
Istotne nadciśnienie
Kolka nerkowa
Kolka żółciowa
Korekta złego ułożenia płodu
Leukopenia
Łokieć tenisisty
Niekorzystne reakcje na radioterapię i / lub chemioterapię
Nudności i wymioty
Ostra czerwonka
Pierwotne niedociśnienie
Poranne mdłości
Reumatoidalne zapalenie stawów
Rwa kulszowa
Wylew
Zapalenie stawów barku
Zwichnięcie
KATEGORIA 2
Do drugiej kategorii należą te choroby i dolegliwości w leczeniu których efekt terapeutyczny akupunktury został wykazany w przeprowadzonych badaniach, ale wymagane są dalsze badania i dostarczenie większej liczny dowodów naukowych na ich poparcie. Do tej kategorii należą:
Astma oskrzelowa
Bezsenność
Ból brzucha (w ostrym zapaleniu żołądka i jelit lub w wyniku skurczu żołądkowo-jelitowego)
Ból gardła (w tym zapalenie migdałków)
Ból nowotworowy
Ból oka spowodowany wstrzyknięciem podspojówkowym
Ból spowodowany badaniem endoskopowym
Ból ucha
Ból w zapaleniu naczyń zakrzepowych
Bóle porodowe
Choroba Ménière’a
Choroba Salla
Chroniczne zapalenie gruczołu krokowego
Cukrzyca, nie zależna od insuliny
Demencja naczyniowa
Dnawe zapalenie stawów
Epidemialna gorączka krwotoczna
Epistaksja prosta (bez uogólnionej lub miejscowej choroby)
Fibromialgia i zapalenie powięzi
Hiperlipemia
Hipo-jajnikowość
Kamica moczowa
Kamica żółciowa
Kobieca niepłodność
Koklusz (krztusiec)
Nawracające dolne zakażenie dróg moczowych
Neuralgia, post-herpetic
Neurodermititis
Neuroza serca
Niedobór laktacji
Odruchowa dystrofia współczulna
Ostre przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego
Ostry ból kręgosłupa
Otyłość
Porażenie Bella
Postextubacja u dzieci
Półpasiec
Przewlekłe wrzodziejące zapalenie okrężnicy,
Rekonwalescencja pooperacyjna
Schizofrenia
Skurcz twarzy
Status nosiciela wirusa zapalenia wątroby typu B
Sztywna szyja
Świąd
Trądzik pospolity
Uszkodzenie czaszkowo-mózgowe (zamknięte)
Uzależnienie od alkoholu i detoksykacja
Uzależnienie od opium, kokainy i heroiny
Uzależnienie od tytoniu
Zaburzenia czynności stawów skroniowo-żuchowowych
Zaburzenia seksualne u mężczyzn
Zaburzenie gastrokinetyczne
Zapalenie kości i stawów
Zatrzymanie moczu,
Zespół bólu korzeniowego i pseudokorzeniowego
Zespół cewki moczowej u kobiet
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Zespół policystycznych jajników (zespół Stein-Leventhala)
Zespół Raynauda (pierwotny)
Zespół Sjögrena
Zespół stresu konkurencyjnego
Zespół Tietze
Zespół Tourette’a
KATEGORIA 3
Kolejną kategorię stanowią choroby i inne dolegliwości, przy których leczeniu stosowanie akupunktury zostało przebadane i udokumentowane wyłącznie przez pojedynczych lekarzy, niemniej jednak, ze względu na trudności w zastosowaniu terapii konwencjonalnych, dalsze badania skuteczności akupunktury powinny być prowadzone. Do tej kategorii należą:
Centralna choroidopatia surowicza
Daltonizm
Głuchota
Hipofrenia
Mała niedrożność dróg oddechowych
Neuropatyczny pęcherz w urazie rdzenia kręgowego
Ostuda
Przewlekłe serce płucne
Zespół jelita drażliwego
KATEGORIA 4
Ostatnia kategoria zawierała choroby przy których można podejmować próby zastosowania akupunktury, ale powinna ona być przeprowadzana przez lekarza specjalistę posiadającego współczesną wiedzę medyczną i aparaturę do monitorowania stanu pacjenta. Do tej kategorii należą:
Bezdech w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc
Biegunka u niemowląt i małych dzieci
Choroba niedokrwienna serca (dławica piersiowa)
Drgawki u niemowląt
Porażenie opuszkowe
Późny etap wirusowego zapalenia mózgu u dzieci
Śpiączka
BIBLIOGRAFIA:
B. Chmielnicki; Evidence Based Acupuncture; Stanowisko WHO; //www.evidencebasedacupuncture.org/pl/skutecznosc/stanowisko-who/;
MEDYCYNA CHIŃSKA A PROFILAKTYKA ZDROWIA
Medycyna chińska jest medycyną z historią leczenia liczącą ponad tysiące lat. Zakłada, że człowiek jest elementem makrokosmosu i sam w sobie jest mikrokosmosem. Oznacza to, że nasze zdrowie i choroba są połączone z naszym stylem życia – odżywianiem, ruchem, emocjami, etapem życia, porami roku i klimatem, w którym żyjemy.
W medycynie chińskiej istnieje sztuka o nazwie Yang Sheng – ma ona na celu kultywowanie (utrzymywanie zdrowia). W naszej kulturze zazwyczaj nie dbamy o profilaktykę – czyli pielęgnowanie zdrowia w codziennych wyborach, tylko eksploatujemy swoje ciało, do czasu, aż ono „powie nam dość”.
Medycyna chińska – w tym akupunktura jest pomocna w przywracaniu zdrowia, ale tez, o ile nawet nie bardziej w profilaktyce chorób.
Terapeuta badając puls pacjenta może wyczuć nieprawidłowości w funkcjonowaniu zdrowia na długo zanim wystąpią objawy świadczące o jakimś zaburzeniu i przede wszystkim – zanim wystąpi choroba. Uważam, że jest to największa zaleta medycyny chińskiej – możliwość „wyleczenia” chorób zanim się pojawią.
Uważam, że klasyczna medycyna chińska, której się uczę ma dużo wspólnego z dziedziną nauki jaką jest epigenetyka – czyli nauka o ekspresji genów. Sam fakt, że dziedziczymy jakieś geny predysponujące nas do konkretnych chorób nie oznacza, że choroby te wystąpią – a wręcz przeciwnie: za pomocą profilaktyki zdrowotnej możemy nie dopuścić do ich wystąpienia.
Tego dowiedziałam się też ucząc się medycyny chińskiej – przykładowo osoby, u których dominuje tzw. konstytucja ( czyli pewien charakter zdrowotny) Ziemi – będzie mieć tendencję do chorób związanych z układem pokarmowym, metabolizmem i wchłanianiem – tj. insulinooporność, cukrzyca, wrzody żołądka, zespół jelita drażliwego, otyłość czy odwrotnie – anoreksja. Widząc takie TENDENCJE stosując terapie medycyny chińskiej – dopasowany sposób odżywiania, akupunkturę czy odpowiednie zioła usprawniające metabolizm możemy ZAPOBIEC rozwoju choroby, do której występują predyspozycje.